باکویت چیست؟

باکویت
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

فهرست مطالب

باکویت چیست؟Reviewed by هانی فود on May 17Rating: ۵.۰باکویت یا گندم سیاهباکویت یا گندم سیاه یک بمب غذایی محسوب میشود که مصرف ان برای بدن بسیار سود مند و مفید است. باکویت روی تمام سیستم های بدن اثری مثبت و تقویت کننده دارد.

باکویت (گندم سیاه) چیست ؟ همه چیز در مورد باکویت

باکویت (گندم سیاه) چیست ؟ گندم سیاه یکی از شبه غلات است اما اکثر مردم به دلیل نامش بر این باورند که گندم سیاه از گروه غلات است. این دانه هم مانند دانه کینوا، از شبه غلات است پس در نتیجه بدون گلوتن است و از آن به صورت دمنوش، بلغور، آرد و نودل استفاده می شود. بلغور گندم سیاه هم مثل برنج جزو یکی از عناصر اصلی غذاهای سنتی آسیایی و اروپایی است و در دو گونه گندم سیاه معمولی و گندم سیاه تاتاری پرورش می دهند. این ماده غذایی بیشتر در کشورهایی مثل روسیه، قزاقستان، چین و اروپای شرقی و مرکزی کاشته و استفاده می شود.

این محصول از راه های مختلفی تهیه میشود و به شکل های مختلفی در انواع غذا ها قابل مصرف است از جمله در نان انواع سوپ و آش و دیگر مواد غذایی همان طور که گفته شد باکویت یا گندم سیاه اصطلاحا به بمب غذایی معروف است زیرا سرشار از مواد مفید و ضروری برای بدن است.

اگرچه این یک حبوبات به خودی خود تصور نمی شود ، گندم سیاه را می توان در واقع مانند این در نظر گرفت ، عمدتا به دلیل اینکه به ارزش غذایی آن شباهت دارد. همچنین با نام گندم سیاه یا گندم سیاه از محبوبیت بالایی برخوردار است.

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در باکویت (گندم سیاه) چیست ؟ 

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در باکویت (گندم سیاه) چیست ؟ باکویت یا گندم سیاه یک غذای خوشمزه بسیار غنی از دیدگاه غذایی است. به ویژه در تهیه مواد مغذی اساسی زیر بسیار چشمگیر است:

 

 • اسیدهای چرب اشباع نشده: از نظر مواد مغذی چربیها برای پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی مفید هستند.
 • ویتامین ها: به خصوص ویتامین های گروه B که از جمله آنها می توان به B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B6 و B9 (یا اسید فولیک) اشاره کرد.
 • مواد معدنی: به خصوص سلنیوم ، منیزیم ، منگنز ، روی ، کلسیم ، آهن ، مس ، پتاسیم و فسفر.
 • فیبر: ۱۰۰ گرم گندم سیاه ۱۰ گرم فیبر فراهم می کند.
 • اسیدهای آمینه ضروری: گندم سیاه یا گندم سیاه همه اسیدهای آمینه ضروری را تأمین می کند.
 • پروتئین: گندم سیاه حاوی مقادیر کمی پروتئین است. از نظر وزن ، پروتئین ۳٫۴ درصد از گندم سیاه آب پز را تشکیل می دهد. پروتئین موجود در گندم سیاه به دلیل داشتن مشخصات اسید آمینه به خوبی و متعادل ، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. به ویژه از نظر آمینو اسیدهای لیزین و آرژنین سرشار است با این حال ، هضم این پروتئین ها به دلیل داشتن مواد مغذی مانند مهار کننده های پروتئاز و تانن ها نسبتاً کم است. پروتئین گندم سیاه در کاهش کلسترول خون ، سرکوب تشکیل سنگ کیسه صفرا و کاهش خطر سرطان روده مؤثر است گندم سیاه مانند سایر محصولات مغذی غنی ، فاقد گلوتن است و بنابراین برای افرادی که تحمل گلوتن ندارند ، مناسب است.
 • کربوهیدرات: گندم سیاه بیشتر از کربوهیدرات تشکیل شده است. آنها به شکل نشاسته می آیند ، که فرم اصلی ذخیره سازی کربوهیدرات در گیاهان است. برخی از کربوهیدراتهای محلول موجود در گندم سیاه مانند فاگوپریتول و D-chiro-inositol نشان داده شده اند که به افزایش قند خون بعد از غذا کمک می کند.

 

علاوه بر این ، این یک شبه هسته ای است که فاقد گلوتن است ، بنابراین برای افرادی که بیماری سلیاک دارند و در نهایت عدم تحمل گلوتن ، به یک غذای طبیعی تبدیل می شود.

با توجه به اطلاعات غذایی آن ، باید در نظر داشته باشیم که ۱۰۰ گرم گندم سیاه نیز ۱۳ گرم پروتئین ، ۳٫۴۰ گرم چربی ، ۷۱ گرم کربوهیدرات و ۱۰ گرم فیبر را تأمین می کند.

مواد معدنی موجود در باکویت (گندم سیاه) چیست :

 • منگنز: این ماده معدنی برای متابولیسم بدن، رشد و افزایش آنتی اکسیدان ها که جزو مواد دفاعی بدن هستند، بسیار مفید واقع شده است.
 • مس: بیشتر رژیم های غذایی این ماده معدنی را در خود جای نداده اند. اما اگر به مقدار کمی مصرف شود، برای سلامت قلب مناسب است.
 • منیزیم: اگر این ماده به مقدار مناسب در رژیم غذایی وجود داشته باشد، از ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع۲ و بیماری های قلبی کم می کتد.
 • آهن: نتیجه کمبود آهن، کم خونی و در نهایت موجب کاهش توانایی و حمل اکسیژن در خون می ‌شود.
 • فسفر: وجود این ماده نقش اساسی برای رشد و حفظ بافت ‌های بدن دارد.

اگر دانه های گندم پخته شود، مواد معدنی موجود در آن بهتر جذب بدن می شود. چون گندم سیاه، دارای اسید فیتیک نیست و این اسید فیتیک، باعث جلوگیری از جذب مواد معدنی است که در بیشتر غلات دیده می شود.

گندم سیاه چیست

همه چیز درباره ی کربوهیدرات باکویت یا گندم سیاه:

گندم سیاه به طور کامل عمده حاوی کربوهیدرات می باشد و این ماده ۲۰ درصد وزن دانه‌های پخته شده آن را تشکیل می‌دهد. در گندم سیاه کربوهیدرات به شکل نشاسته ای نیز وجود دارد، نشاسته اولین شکل ذخیره‌سازی کربوهیدرات در گیاهان می باشد، شاخص گلوکز یا GI گندم سیاه بسیار پایین بوده  است و بنابراین نمی‌تواند باعث افزایش غیرعادی قند خون بشود. شاخص گلوکز واحدی است که بر اساس آن سرعت افزایش قند خون بعد از مصرف یک ماده غذایی اندازه‌گیری می‌گردد. برخی از انواع کربوهیدرات محلول در گندم سیاه مانند فاگوپیریتول و دی-کایرو اینوسیتول می‌توانند افزایش قند خون بعد از مصرف وعده غذایی را به خوبی تنظیم می کنند.

آیا گندم سیاه پروتئین قابل توجهی دارد؟

خیر؛ مقدار پروتئین موجود در گندم سیاه خیلی اندک است و ۳.۴ درصد وزن دانه‌های آن را تشکیل می‌دهد. به دلیل وجود آمینواسیدهای متعادل، پروتئین این گیاه کیفیت بسیار بالایی دارد و غنی از آمینواسید لیسین و آرژنین است. با این وجود قابلیت هضم این پروتئین‌ها به دلیل حضور ترکیبات ضدمغذی‌ مانند مهارکننده پروتئاز و تانن‌ها خیلی کم است. فواید پروتئین گندم سیاه بر روی حیوانات به صورت کاهش کلسترول خون، جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا و کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده خود را نشان داده است. گندم سیاه اصلا حاوی گلوتن نیست و به همین دلیل برای افرادی که نمی‌توانند گلوتن مصرف کنند، بسیار مناسب خواهد بود.

ترکیبات گیاهی دیگر موجود در باکویت (گندم سیاه) چیست ؟

آنتی اکسیدان موجود در گندم سیاه، از غلات دیگری مثل جو، جوی دوسر، گندم و چاودار بیشتر است. همچنین گندم سیاه تارتاری بیشتر از نوع معمولی آن، آنتی‌اکسیدان دارد.

از ترکیبات اصلی گندم سیاه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • روتین: این ترکیب دارای پلی فنول آنتی اکسیدان است. روتین موجب کاهش التهاب بدن و فشار خون می شود و چربی خون را بهبود می بخشد و موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان می شود.
 • کوئرستین: این ترکیب نوعی آنتی اکسیدان است که فواید بسیاری برای بدن دارد و موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی می باشد.
 • ویتکسین: مصرف ویتسکین می تواند تاثیر زیادی روی سلامت بدن داشته باشد اما استفاده بیش از حد آن موجب بزرگ شدن غده تیروئید می شود.
 • دی-کایرو اینوسیتول: گندم سیاه سرشار از این ماده است که نوعی کربوهیدرات حل‌شدنی است و موجب کاهش قند خون و عدم بروز دیابت می شود.

خواص باکویت یا گندم سیاه برای پوست و مو چیست ؟

 • درخشش پوست

گندم سیاه سرشار از منیزیم است که موجب استراحت رگ های خونی و بهبود گردش خون می شود. که این امر باعث جوان ماندن پوست و درنهایت درخشش آن می شود.

 • جلوگیری از پیری زودرس

گندم سیاه دارای آنتی اکسیدان هایی است که مانع پیری زودرس می شود و چروک های پوستی و جوش ها و لکه هایی که در دوران نوجوانی و جوانی با آن روبرو می شویم را از بین می برد.

 • محافظت پوست از صدمات

روتین نوعی آنتی اکسیدان موجود در گندم سیاه است که از پوست دربرابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند. استفاده از گندم سیاه به عنوان لوسیون طبیعی، از پوست دربرابر اشعه خطرناک UV محافظت می کند.

 • افزایش سلامتی پوست سر

گندم سیاه منبع غنی ویتامین B6 و پیریدوکسین است که برای رشد و سلامتی مو بسیار مفید و لازم است. این ویتامین محلول در آب، در بدن ذخیره نمی شود و باید آن را از مکمل ها یا مواد غذایی دریافت کنید. بهترین و مطمئن ترین راه استفاده از گندم سیاه است.

 • بهبود رشد مو

۷۵ درصد کربوهیدرات در گندم سیاه موجود است که در رشد مو بسیار موثر است. این ماده غذایی همچنین سرشار از روی، ویتامین A و ویتامین های گروه B است که برای رشد مو مفید هستند.

خواص گندم سیاه چیست

مهمترین خواص باکویت یا گندم سیاه برای بدن

گندم سیاه به دلیل ارزش غذایی باورنکردنی غذایی خود ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بنابراین به زمان بسیار جالبی تبدیل می شود که در غذا یا رژیم غذایی سالم ، متنوع و متعادل نقش داشته است.

این یک انتخاب عالی طبیعی است که بخواهیم به تمام اسیدهای آمینه ضروری ، پروتئین ، ویتامین های گروه B و مقدار مناسبی از مواد معدنی و عناصر کمیاب (مانند پتاسیم ، فسفر ، آهن ، کلسیم ، روی ، منیزیم و منگنز) به بدنمان بدهیم. این ماده همچنین فیبر را تهیه کرده و آن را برای افرادی که از یبوست رنج می برند ایده آل می کند و یا می خواهد آن را درمان یا از آن جلوگیری کند.

 • ایده آل برای یبوست

به دلیل غنای موجود در فیبر ، گندم سیاه برای یبوست بسیار مناسب است ، به ویژه هنگامی که گاهی اوقات رخ می دهد. از نظر فیبر آن ، تنظیم و بهبود ترانزیت روده مفید است.

علاوه بر این ، همانطور که بسیاری از تحقیقات علمی نشان داده اند ، مصرف منظم فیبر به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک می کند ، از این رو مصرف این ماده غذایی طبیعی از این نظر به خصوص جالب توجه است.

 • کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می دهد

هر دو به دلیل داشتن فیبر به دلیل غنی بودن آن در اسیدهای چرب اشباع نشده ، مصرف منظم گندم سیاه یا گندم سیاه به ویژه هنگامی که سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون زیادی وجود دارد ، به ویژه مفید است. علاوه بر این ، به جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی ، به ویژه بیماری هایی که در اثر چربی های بالای خون ایجاد می شوند ، کمک می کند (مانند مورد آترواسکلروز).

به ویژه ، در کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیریدها مؤثر است. از این رو از نظر غذایی برای جلوگیری از تصلب شرایین گزینه بسیار مفیدی است.

 • مناسب برای مبتلایان به دیابت

به دلیل ویژگی های آن در کاهش چربی خون و فشار خون ، گزینه ای مفید برای افراد دیابتی است ، زیرا بیماری های قلبی و عروقی غالباً یکی از پیامدهای مستقیم این بیماری است. از طرف دیگر ، به کاهش قند خون کمک می کند.

 • کمک به کنترل قند خون

کنترل قند خون برای سلامت بدن حائز اهمیت است. گندم سیاه به عنوان منبع غنی فیبر، شاخص گلوکز کم تا متوسطی دارد و مصرف آن برای افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند مشکلی به وجود نمی‌آورد بلکه این ماده خوراکی می‌تواند به پایین آوردن قند خون در افراد دیابتی نیز کمک کند. دانشمندان احتمال می دهند که این اثرات به دلیل وجود ترکیب خاص دی-کایرو اینوسیتول در گندم سیاه باشد. لازم به ذکر است که این کربوهیدرات محلول سلول‌ها را نسبت به ترشح انسولین حساس ‌تر می کند. همچنین به نظر می‌رسد برخی از ترکیبات موجود در گندم سیاه از هضم قند جلوگیری می کنند و یا هضم آن را با تاخیر می اندازند. به طور کلی این گیاه برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو و افرادی که می‌خواهند قند خون خود را در حالت عادی نگه دارند، انتخای بسیار مفیدی است.

 • بهبود گوارش

فیبر یکی از کلیدی ترین ماده برای گوارش بهتر است و گندم سیاه سرشار از فیبر است. فیبر حجم حرکات روده را افزایش می دهد و همچنین حرکت کرمی روده را نیز تحریک می کند. به همین خاطر برای افرادی که می خواهند گوارش بهتری داشته باشند، راه حل مناسبی است. فیبر موجود در گندم سیاه، از مشکلات گوارشی مانند سرطان روده جلوگیری می کند. همچنین گندم سیاه اسهال و برخی اختلالات دیگر را نیز درمان می کند.

 • سلامت قلب و گردش خون

گندم سیاه دارای ترکیباتی مثل روتین، منیزیم، مس، فیبر و پروتئین ‌های خاصی است که روی سلامت قلب اثر می گذارد. این شبه غله نسبت به غلات و شبه غلات دیگر، از روتین بیشتری برخوردار است. روتین از لخته شدن خون جلوگیری می کند، التهاب و فشار خون را کاهش می دهد و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی از بین می برد. گندم سیاه روی چربی خون نیز اثر می گذارد و برای بهبود گردش خون هم بسیار مفید است. مصرف این ماده غذایی با کاهش فشار خون و افزایش مقدار لیپید مرتبط است. در نتیجه مقدار کلسترول بد را کاهش و کلسترول خوب را افزایش می هد. این اثرات به دلیل وجود نوعی پروتئین در گندم سیاه است که کلسترول را وارد سیستم گوارشمی کند و جلوگیری از جذب آن در رگ های خونی می شود.

 • بهبود سلامت استخوان

هر چه سن بیشتر شود، استحکام استخوان ها کاسته می شود. اگر رژیم غذایی حاوی روی و سلنیوم داشته باشید، این روند آهسته تر می شود. علاوه بر این سلنیوم روی دندان و ناخن هم تاثیر می گذارد و گندم سیاه منبع غنی از این ماده معدنی است.

 • ارتقای سیستم ایمنی

گندم سیاه حاوی فلانوئید، توکوفرول، سلنیوم و فلونیک اسید است که رادیکال های آزاد را ردیابی و درنهایت اثر آنها را خنثی می کنند که این کار باعث بالا بردن سطح سیستم ایمنی بدن می شود که موجب جلوگیری از بروز بیماری های عفونی می شود. این گیاه در مقایسه با سایر غلات و سبزیجات، مواد مغذی بسیار زیادی دارد.

خاصیت گندم سیاه چیست

قیمت و خرید باکویت

شرکت هانی فود با هدف گسترش فرهنگ تغذیه سالم بنیان شده و با هدف معرفی و عرضه محصولات سالم، ارگانیک، گیاهی و با کیفیت می کوشد سلامتی را در جامعه رواج دهد. شما می توانید برای خرید انواع مواد غذایی ارگانیک و با کیفیت مانند خرید گندم سیاه (باکویت)، به فروشگاه آنلاین مواد غذایی ارگانیک هانی فود مراجعه کنید. همکاران ما در وبسایت رسمی هانی فود، تمامی اطلاعات و امکانات لازم برای مشاهده مشخصات و همچنین خرید محصولات غذایی را فراهم کرده اند.

برای استعلام قیمت و خرید اینترنتی گندم سیاه در تهران و سراسر کشور با شرکت هانی فود در تماس باشید.

 • آدرس : تهران ، بلوار فردوس غرب ، خیابان بهار شمالی
 • تلفن : ۴۴۹۴۲۵۶۶ – ۰۲۱
 • تلفن همراه : ۰۹۰۳۶۱۶۴۹۳
فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
خوراک باکویت
● آموزش درست کردن خوراک باکویت
خوراک باکویت چیست باکویت یکی از دانه های گیاهی خوراکی بسیار پر خاصیت است که گلوتن ندارد و به عنوان یکی از بهترین و غنی...
خواص باکویت برای درمان کلسترول
● باکویت و کلسترول یا دیابت
خواص باکویت برای درمان کلسترول خواص باکویت برای درمان کلسترول ، رژیم های غذایی حاوی باکویت با کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا و فشار...
محصولات پیشنهادی

لوبیا سیاه

40,000 تومان100,000 تومان

پاک کردن

35,000 تومان120,000 تومان

پاک کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب دیگر
● خرید باکویت
باکویت (buckwheat) دانه ای است که در گروه شبه غلات قرار دارد. خرید باکویت را در ایران از شرکت هانی فود به راحتی می‌توانید انجام دهید. کینوا و آمارانت...
خواص باکویت
● خواص باورنکردنی باکویت یا گندم سیاه
خواص باکویت خواص باکویت چیست؟! با صنعتی شدن جامعه و افزایش مدرنیته در زندگی تولید محصولات تراریخته و غیر اورگانیک بسیار چشمگیر است. با این...
● ارزش غذایی یک فنجان باکویت پخته شده
گندم سیاه  یا باکویت به هیچ وجه مربوط به گندم نیست ، گندم سیاه در واقع دانه ای است که از گیاه Fagopyrum esculentum حاصل...
ارزش غذایی باکویت
● ارزش غذایی باکویت
ارزش غذایی باکویت بخش بسیار بزرگی از کارهای روزانه ی انسان ها داشتن رژیم غذایی مقوی و سالم می باشد بیشتر افراد بیشتر وقت زیادی...
خواص باکویت برای مادران باردار و شیرده
● خواص باکویت برای مادران باردار و شیرده
خواص باکویت برای مادران باردار و شیرده در مقاله ” خواص باکویت برای مادران باردار و شیرده ” به بررسی این موضوع میپردازیم. با وجود...
خواص باکویت برای درمان کلسترول
● باکویت و کلسترول یا دیابت
خواص باکویت برای درمان کلسترول خواص باکویت برای درمان کلسترول ، رژیم های غذایی حاوی باکویت با کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا و فشار...
چند نوع غذا با باکویت
● چند نوع غذا با باکویت
باکویت به عنوان یک خوراکی مقوی و توقین کننده در غذاهای مختلف نیز استفاده میشود، مثلا از باکویت بیشتر در غذاهای سنتی استفاده شده و...
باکویت و خاصیت لاغری
● باکویت و خاصیت لاغری
باکویت و خاصیت لاغری | گندم سیاه چیست؟ آیا تا به حال اسم گندم سیاه را شنیده اید؟ ما در این مقاله سعی داریم به...