ساپونین کینوا چیست ؟

ساپونین کینوا
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

فهرست مطالب

ساپونین کینوا چیست؟

کینوا به علت ویژگی های بسیار منحصر به فرد تغذیه ای نسبت به سایر غلات، به عنوان دانه طلایی در دنیا شناخته شده است. بذور این گیاه غذای بسیار مناسبی برای تامین کردن نیاز غذایی اطفال، افراد سیلیاکی، دیابتی و افراد با فشار خون بالا و ضد سرطان می باشد.

با توجه داشتن به خواص تغذیه ای بالای کینوا، عمده ترین مشکل کاربرد آن به عنوان غذا برای انسان و علوفه برای دام، وجود ساپونینهاها  در پوسته خارجی بذر است، که به عنوان یک ماده ضدتغذیه ای می باشد. به همین علت، علیرغم خواص دارویی ساپونین و کاربرد زیاد انها در صنایع بسیار مختلف بهداشتی،  در پروسه فرآوری حذف خواهد شد.

از این رو مهمترین مرحله برای استفاده کردن از کینوآ در محصولات غذایی ساپونین زدایی می باشد؛ با توجه داشتن به اهمیت استفاده از روش های ساپونین زدایی در کینوآ، در این مقاله به بررسی  ساپونین از دانه کینوا از جمله ماسراسیون، ماکروویو، روش های مرطوب، روش خشک و روش ترکیبی خشک و مرطوب است. نتایج مطالعات نشان داد با توجه به نوع ژنوتیپ کینوا و مقدار ساپونین موجود در آن، استفاده از راه و روش ساپونین زدایی مکانیکی به شکل خشک و یا روش ترکیبی مکانیکی مرطوب استفاده در صنعت مناسب هستند. 

با توجه به نقش بالقوه این گیاه در بهبود امنیت غذایی در آینده، انتخاب این دو روش جهت حذف ساپونین ها با کمترین صرف انرژی و زمان توصیه می گردد.

ساپونین کینوارا توضیح دهید؟

کینوا دانه ای کوچک می باشد که مزه‌ای شبیه به آجیل را دارا است. این گیاه بافتی پفکی و نرم و کمی هم ترد . برای استفاده بهتر از خواص کینوا می‌توان در زمان پختنش کمی روغن زیتون، نمک دریایی و آب لیموی تازه به آن بزنید. کینوا هم مانند برنج و سایر غلات طعم سس های بسیار مختلف را  می گیرد.

بیشتر بخوانید مقاله ساپونین چیست؟ : قیمت خرید دانه چیا

ساپونین کینوا

کینوا دارای مقدار کمی اسید چرب امگا ۳ بوده و بدون گلوتن و کلسترول می باشد که به شکل ارگانیک تولید می‌ شود. این گیاه حاوی ساپونین طبیعی می باشد. بنابراین حشرات و پرنده‌ها را از خود دور نگهمیدارد. داشتن این ماده گیاهی باعث می شود تا گیاه در هنگام رشد نیازی به کودهای شیمیایی نداشته باشد. بنابراین محصولی ارگانیک تولید می شود.

امکان حساسیت به کینوا نیز وجود دارد. به این علت افرادی می باشند که ممکن خواهد بود به ساپونین حساسیت داشته باشند. در این افراد مصرف کینوا ممکن است با دل ‌درد، خارش، ورم و حتی کهیر پوستی را پدید آورد.

چه گیاهانی ساپونین دارند؟

گیاهانی مانند چوبک، کندش یا کندس، ریشه شیرین بیان و بنگ سفید، ریشه گیاه جینسینگ، برگ درخت زبان گنجشک و ریشه آنونین خاردار از گیاهانی می باشند که حاوی این ماده دارویی می باشند.

عوارض ساپونین کینوا را بیان کنید؟

زمانی ساپونین ها وارد گردش خون اند، باعث همولیز گلبول های قرمز خون خواهند شد. بنابراین مصرف آن ها باید به عنوان ماده ای به نسبت سمی با توجه بیشتری صورت پذیرد.

فواید ساپونین چیست و چه کاربردی دارد؟

ساپونین نوعی ترکیب طبیعی می باشد که منشا گیاهی دارد. از خواص ساپونین می توانید به سورفکتانتی و شویندگی آن اشاره ای داشته باشیم. داشـتن قسمت های آب دوسـت و چربی ‌دوست به شکل همزمان باعث کاربرد ساپونین به گونه ای ویژه است.

از دیگر ویژگی ساپونین فعالیت سطحی آن می باشد. این ویژگی باعث شده است تا به عنوان ماده ای کف کننده همراه با کف مقـاوم باشد. به خواص سورفاکتانتی این ماده باعث شده  تا در بسیاری از صنایع مانند صنایع آرایشی، بهداشتی و… به کار گرفته شود.

انواع ساپونین از گیاهان بسیار مختلفی استخراج  می شود و در بازار عرضه خواهد شد، قیمت ساپونین با توجه به نوع و شرکت تولید و عرضه کننده بشدت متفاوت است؛ برای خریدن ساپونین می توانید به روش های مختلفی اقدام کنید.

ساپونین چیست؟

نام ساپونین از کلمه لاتین ساپو است که به معنای صابون می باشد. ساپونین گلیکوزیدی با وزن مولکولی زیاد می باشد. محلول بودن در آب از مهم ترین خواص فیزیکی این مواد می باشد تولید کف می نمایند.

بنابراین ساپونین ها دارای خواص پاک کنندگی یا دترجنتی می باشند. با استفاده کردن از خواص دترجنتی و سورفکتانتی ساپونین ها، اروپایی ها از قرن ها پیش از ریشه گیاه طبی صابونی برای شستشو بهره خواهند برد. بر اساس ساختمان مولکولی ساپونین ها را می توانید به دو گروه گلیکوزیدهای تری ترپنوییدی یا استروئیدی تقسیم بندی کنید.

کاربرد ساپونین ها به عنوان امولسیون کننده و خاموش کننده آتش نیز به کار خواهد رفت. مصرف کردن خوراکی بعضی از ساپونین ها از هایپرکلسترولمیا نیز ممانعت می نماید. این اثر با تشکیل کمپلکس بین ساپونین و کلسترول صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید مقاله ساپونین چیست؟ : خرید عمده باکویت

ساپونین کینوا

خواص ساپونین کدام است؟

درواقع خواص ساپونین ها باعث استفاده ی بسیار گسترده از آن ها است. در ادامه این مقاله به بررسی برخی از خواص آن ها پرداخته شده است.

  • ترکیباتی ضد باکتری هستند.
  • خواص آنتی اکسیدانی از خود نشان می دهند.
  • ضدسرطان هستند.
  • این ترکیبات ضـد دیابت عمل می نمایند.
  • اثرات ضـد چـاقی دارند.
  • دارای اثـرات همولیتک هستند.
  • سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
  • این ماده موجب کاهش کلسترول می شوند.

کاربرد ساپونین کینوا را بیان نمایید؟

ساپونین ها برای جذب بهتر روده ای بهتر سایر مواد دارویی، همراه با آن ها مورد استفاده اند و جذب دارو را بهبود می دهند. ساپونین های استروئیدی در گیاهان تیره سوسن، آماریلیس و تیره های دیگر نیز هستند. انواع استروئیدی نقش بسیار زیاد گسترده ای در صنایع دارویی دارند. مصرف کردن این ترکیبات  در ارتباط با تولید و عرضه گلیکوزید های قلبی موجود در برخی از گیاهان وجود دارند.

 ساپونین عسل

مواد موثربسیار خاصی در درون شهد گیاهان هستند که خواص مطلوبی را دارند. یک نوع از این ترکیبات ساپونین ها می باشند. این ترکیبات موثر دارای اثرات دارویی بیشماری می باشند.

ساپونین ها به طور طبیعی کف کرده و در عسل های ویژه ای مانند عسل خارشتر، عسل کنار و عسل گارچی می باشند. این ترکیبات در شهد گل ها حضور دارند و از آن طریق به عسل وارد شده اند. گاهی در زمان برداشت عسل از کندوها زنبورداران با پدیده ای شگفت آور مواجه می شوند. مشاهده می کنند که در سطح حلب ها و ظرف ها لایه ای از کف هست که به تدریج ته نشین می گردد. نکته ی بسیار جالب این است که در هنگام بسته بندی و هم زدن عسل این کف دوباره می بینند.

در عسل هایی که مقادیری از شهد گیاهان حاوی ساپونین را دارا اند، در سطح عسل کف تشکیل می شوند و این کف اجتناب ناپذیر می باشد. این کف نشان از نامرغوب بودن عسل هرگز نبوده بلکه به دلیل وجود ساپونین می باشد که فواید مطلوبی در سلامت دارد. درواقع ساپونین عسل خواص دارویی ویژه ای به آن می بخشد.

بیشتر بخوانید مقاله ساپونین کینوا چیست؟ : سفارش عمده پودر اسپیرولینا

ساپونین کینوا

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
دانه چیا در اوتمیل
● دانه چیا در اوتمیل
دانه چیا در اوتمیل آیا با این نام آشنا هستید؟ آیا با خواص دانه چیا آشنایی بسیار خاصی دارید؟ ریز دانه های چیا به سلامت...
تفاوت دانه چیا و سیاه دانه
● تفاوت دانه چیا و سیاه دانه
تفاوت دانه چیا و سیاه دانه در این مقاله به بررسی موضوع تفاوت دانه چیا و سیاه دانه پرداخته میشود. این ریز دانه های مقوی...
محصولات پیشنهادی

جو دو سر پرک ریز فوری

40,000 تومان1,450,000 تومان

40,000 تومان1,450,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب دیگر
تفاوت سه نوع کینوا با یک دیگر
● تفاوت سه نوع کینوا با یک دیگر
تفاوت سه نوع کینوا با یک دیگر تفاوت سه نوع کینوا با یک دیگر چیست؟چه تفاوت هایی بین کینوا سفید و سه رنگ موجودیت دارد؟...
کینوا جایگزین گوشت برای گیاهخواران
● کینوا جایگزین گوشت برای گیاهخواران
کینوا جایگزین گوشت برای گیاهخواران در مقاله کینوا جایگزین گوشت برای گیاهخواران به بررسی این موضوع پرداخته میشود. مدت زمانی می باشد نام رژیم گیاهخواری...
مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج
● مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج
مقایسه ی ارزش غذایی کینوا و برنج در مقاله مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج سعی می کنیم به مقایسه کردن کینوا و برنج مطلبی...
ساپونین در چه گیاهانی وجود دارد ؟
● ساپونین در چه گیاهانی وجود دارد ؟
ساپونین در چه گیاهانی وجود دارد ؟ در این مقاله به بررسی موضوع ساپونین در چه گیاهانی وجود دارد ؟ پرداخته میشود. ساپون  ترکیب طبیعی...
خواص دانه کینوا برای کودکان
● خواص دانه کینوا برای کودکان
خواص دانه کینوا برای کودکان خواص دانه کینوا برای کودکان به گونه ایست که شما را به فکر فرو خواهد بود!!! برای هر پدر و...
فروش عمده کینوا
● فروش عمده کینوا | خرید عمده کینوا
فروش عمده کینوا | سفارش عمده کینوا مجموعه هانی فود یکی از شرکت های پیشرو در جهت ارائه محصولات غذایی ارگانیک برای داشتن تغذیه ای...
خواص کینوا
● خواص کینوا برای سلامتی
خواص دانه کینوا خواص کینوا به قدریست که با قرار دادن آن در سبد غذایی خود، بسیاری از ضعف ها و حتی بیماری های بدن...
خواص کینوا برای میگرن
● کینوا بخورید تا از شر میگرن خلاص بشوید
خواص دانه کینوا برای بهبود و درمان میلگرن میگرن و سردردهای شدید در ایالات متحده یک بیماری ناتوان کننده – و رایج است. با این ۶...