مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج

مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

فهرست مطالب

مقایسه ی ارزش غذایی کینوا و برنج

در مقاله مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج سعی می کنیم به مقایسه کردن کینوا و برنج مطلبی بسیار مختصر و مفید ارائه کنیم.

برنج از خانواده غلات می باشد اما کینوا از خانواده اسفناج‌ها بوده است ولی به دلیل شباهت های کاربرد آن با غلات نوعی شبه غله نیز شناخته شده است. کینوا دانه های ‌ریزتر از برنج می باشد و هر دانه کینوا حدود ۱-۲ میلی‌متر بوده است؛ رنگ آن بسته به منطقه و شرایط کشت تیره یا روشن می گردد، ولی معمولا کرمی رنگ بوده است. برنج دارای پوستی به نام سبوس می باشد که آن را از ورود بی میکروب‌ها و آفات محافظت خواهد کرد.

کینوا هم دارای یک پوسته ای می باشد که آن را از ورود میکروب‌ها و آفات مراقبت خواهد کرد. هر دو دانه قبل از مصرف باید از پوسته خود خارج گردند. این فراوری که پوست‌گیری نام گرفته است برخی از خواص برنج را کاهش خواهد داد.

نحوه کشت کردن برنج در مقایسه کردن با کینوا نیاز به شرایط آب و هوایی مناسب‌تری را دارا است. به این معنا که کشت برنج نسبت به کینوا محدودیت بسیار زیاد تر و بیشتری دارد و نیازمند است به آب بیشتر؛ به این علت که کشت کینوا در اغلب شرایط آب و هوایی قابل‌کشت می باشد و نکته بسیار مهم : کشت کینوا به آب بسیار کمتری نسبت به کشت برنج  نیازمند بوده است.

مزارع کشت برنج باید در مرحله های اولیه کشت غرق در آب قرار گیرند. همین موضوع موجب افزایش مصرف آب می باشد برای هر یک کیلوگرم از برنج است. در صورتی که آب مورد نیاز برای به دست آمدن یک کیلو کینوا بسیار کمتر از برنج می باشد، به این علت که در کل دوره کشت به حدود ۷ بار آبیاری نیازمند است. بعد از کشت کردن دانه کینوا و برنج هر دو به فرآوری پوست‌گیری و بوجاری نیازمند می باشد.

بیشتر بخوانید مقاله مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج : قیمت خرید دانه چیا

مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج

مقایسه کردن فیبر کینوا و برنج را توضیح دهید؟

میزان فیبر  در دانه کینوا ۵٫۹ و میزان فیبر موجود در برنج ۱٫۷ می باشد. فیبر بسیار زیاد در دانه کینوا برای لاغری و چربی سوزی بسیار مفید می باشد. همین دلیل باعث شده است که کینوا یکی از مواد غذایی پرطرفدار بین افرادی که رژیم لاغری دارند قرار بگیرد.

اگر مقایسه کنید می‌بینید میزان کربوهیدرات کینوا نسبت به برنج کمتر است و از طرفی فیبر بالایی دارد این دو عامل موجب می‌شود فرد احساس سیری بلند مدتی را در بدن خود داشته باشد. 

مقایسه کالری کینوا و برنج شرح این مسئله از قرار زیر است:

میزان کالری موجود در ۱۰۰ گرم کینوا ۳۷۴ کالری و میزان کالری موجود در ۱۰۰ گرم برنج ۳۷۱ کالری است که تقریباً با هم برابرند اما چیزی که باعث تفاوت عمده این دو می‌شود این است که کینوا بهعلت داشتن فیبر در وقت طولانی‌تری نسبت به برنج حذف می‌گردد و این کالری را به شکل بسیار آهسته و در مدت طولانی به بدن وارد می‌ نماید و همین کار موجب می‌شود فرد در طولانی مدت احساس سیری بسیار زیادی داشته باشد و یکباره کالری زیادی وارد بدن افراد نگردد که موجب چاقی فرد گردد.

در صورتی که برنج به دلیل داشتن فیبر بسیار کمتر نسبت به کینوا این خاصیت را ندارد و کالری آن به یکباره و در وقت بسیار کمی وارد بدن می گردد که موجب چاق شدن فرد خواهد شد.

مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج

عاملی که موجب می‌گردد کینوا در مقایسه با برنج بسیار محبوب تر و پرطرفدار و سالم‌تر قرار ؛ بگیرد ارزش غذایی اش می باشد. در ادامه جدول ارزش غذایی برنج و کینوا را داریم و با هم مقایسه خواهیم کرد.

مواد غذایی

کینوا

برنج

انرژی

۳۷۴

۳۷۱

پروتئین

۱۳٫۱

۶٫۸

فیبر

۵٫۹

۱٫۷

کربوهیدرات

۶۹

۸۲

چربی

۵٫۸

۰٫۶

میزان کربوهیدرات  در کینوا ایرانی بسیار کمتر از برنج می باشد و همین علت موجب می‌شود کینوا نسبت به برنج یک غذای رژیمی باشد. در صورتی که برنج به علت داشتن کربوهیدرات بالا و فیبر کم، غیر رژیمی و بسیار در چاق شدن افراد بشدت موثر خواهد بود.

پروتئین کینوا و برنج چگونه است؟

میزان پروتئین  در ۱۰۰ گرم کینوا ۱۳.۱ و میزان پروتئین موجود در ۱۰۰ گرم برنج ۶٫۸ می باشد. این یعنی اینکه کینوا حاوی دو برابر پروتئین نسبت به برنج می باشد. نکته ی بسیار مهم در مورد پروتئین و کینوا این مورد می باشد که کینوا حاوی تمام نه آمینو اسید مورد نیاز بدن می باشد که برنج این خاصیت را نخواهد داشت.

در مورد سایر مواد معدنی مثل کلسیم روی آهن هم کینوا غنی‌تر از برنج می باشد.

بیشتر بخوانید مقاله مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج : خرید عمده باکویت

مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج

پروتئین بالای کینوا نسبت به برنج موجب می‌شود که کینوا برای کودکان در حال رشد و یا خانم‌های باردار که برای رشد جنین به پروتئین بالا نیاز دارند بسیار مناسب قرار بگیرد؛ فواید کینوا در رفع نیازهای بدن کودکان فوق‌العاده می باشد، ضمن اینکه در دوره بارداری کینوا به دلیل فیبر زیاد برای کنترل کردن قند خون و یا کنترل وزن خانم‌های باردار کمک فراوانی می‌نماید.

از طرفی فیبر  در کینوا در کاهش دادن یبوست دوران بارداری بسیار موثر می باشد.

تاثیر کینوا و برنج بر دیابت را توضیح دهید؟

میزان کربوهیدرات موجود در ۱۰۰ گرم کینوا ۶۹ و میزان کربوهیدرات موجود در ۱۰۰ گرم برنج ۸۹ می باشد که کربوهیدرات کینوا کمتر می باشد از جهتی دیگر شاخص گلیسمی کینوا بیشتر از برنج می باشد و همین موضوع موجب می‌گردد بعد از مصرف کینوا فرد دچار افزایش قند خون گردد و این عامل بموجب این مورد می شود که کینوا برای افراد دیابتی مناسب خواهد بود.

در صورتی که شاخص گلیسمی برنج کم و فرد بعد از مصرف نمودن دچار افزایش قند خون می‌گردد و با توجه داشتن به سطح و نوع دیابت ممکن خواهد بود در برخی افراد  افزایش مصرف برنج ممنوع شود. از طرفی بر بالای کینوا موجب می‌شود که سطح قند خون و کلسترول در فرد دیابتی کم شود. 

تاثیر کینوا و برنج بر عضله سازی و ورزش را ذکر کنید؟

تاثیری که پروتئین بسیار زیاد و بالای کینوا برای افراد ورزشکار و کسانی که تناسب اندام کار می‌نمایند. دارد، غیرقابل چشم‌پوشی بوده است. کینوا در مقایسه با برنج پروتئین خیلی زیادی را دارد و از طرفی فیبر بسیار آن موجب می‌گردد بسیار محبوب در بین ورزشکاران و کسانی که تناسب اندام کار می‌کنند، قرار گیرد.

این در حالی می باشد که بیشتر در رژیم‌های لاغری یا رژیم‌های ورزشکاران برنج از اولین مواد غذایی بوده است که به شدت محدود می گردد و یا کاملاً ممنوع خواهد شد.

مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج از لحاظ پخت و سرو به چه صورت است؟

یکی از عواملی که موجب می‌گردد کینوا در آشپزی کاربرد فراوانی  داشته باشد وقت کم و نحوه پخت آسان آن می باشد.

زمان مورد نیاز برای پختن کینوا  ۱۲ تا ۲۰ دقیقه و زمان پخت مورد نیاز برای پخت برنج حدود ۴۵ دقیقه می باشد. کینوا به علت  اینکه طعم خاصی نداشته است و  دانه‌ریز است بسیار راحت قابل طعم گرفتن می باشد و می‌توانید از مراکز این محصول را با قیمت بسیار مناسب‌تری خریداری نمایید.

ضمن اینکه تنوع غذایی که از کینوا حاصل می‌گردد نسبت به برنج تنوع بسیار فراوانی دارد و می‌توان در اکثر غذاها از کوکو، نان، کیک، پنکیک سوپ، آش و سالاد از این ماده غذایی استفاده نمودش.

نام دیگر کینوا برنجی نکا است به علت اینکه اولین قبیله‌ای که از کینوا استفاده کرد قبیله این کار در آمریکای جنوبی بوده است و یا حتی به عنوان جایگزین برنج از آن استفاده ی بسیار زیادی می شود نمود.

بیشتر بخوانید مقاله مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج : قیمت خرید کینوا

مقایسه ارزش غذایی کینوا و برنج

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
دانه چیا در اوتمیل
● دانه چیا در اوتمیل
دانه چیا در اوتمیل آیا با این نام آشنا هستید؟ آیا با خواص دانه چیا آشنایی بسیار خاصی دارید؟ ریز دانه های چیا به سلامت...
تفاوت دانه چیا و سیاه دانه
● تفاوت دانه چیا و سیاه دانه
تفاوت دانه چیا و سیاه دانه در این مقاله به بررسی موضوع تفاوت دانه چیا و سیاه دانه پرداخته میشود. این ریز دانه های مقوی...
محصولات پیشنهادی

جو دو سر پرک ریز فوری

40,000 تومان1,450,000 تومان

40,000 تومان1,450,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب دیگر
تفاوت سه نوع کینوا با یک دیگر
● تفاوت سه نوع کینوا با یک دیگر
تفاوت سه نوع کینوا با یک دیگر تفاوت سه نوع کینوا با یک دیگر چیست؟چه تفاوت هایی بین کینوا سفید و سه رنگ موجودیت دارد؟...
کینوا جایگزین گوشت برای گیاهخواران
● کینوا جایگزین گوشت برای گیاهخواران
کینوا جایگزین گوشت برای گیاهخواران در مقاله کینوا جایگزین گوشت برای گیاهخواران به بررسی این موضوع پرداخته میشود. مدت زمانی می باشد نام رژیم گیاهخواری...
ساپونین در چه گیاهانی وجود دارد ؟
● ساپونین در چه گیاهانی وجود دارد ؟
ساپونین در چه گیاهانی وجود دارد ؟ در این مقاله به بررسی موضوع ساپونین در چه گیاهانی وجود دارد ؟ پرداخته میشود. ساپون  ترکیب طبیعی...
ساپونین کینوا
● ساپونین کینوا چیست ؟
ساپونین کینوا چیست؟ کینوا به علت ویژگی های بسیار منحصر به فرد تغذیه ای نسبت به سایر غلات، به عنوان دانه طلایی در دنیا شناخته...
خواص دانه کینوا برای کودکان
● خواص دانه کینوا برای کودکان
خواص دانه کینوا برای کودکان خواص دانه کینوا برای کودکان به گونه ایست که شما را به فکر فرو خواهد بود!!! برای هر پدر و...
فروش عمده کینوا
● فروش عمده کینوا | خرید عمده کینوا
فروش عمده کینوا | سفارش عمده کینوا مجموعه هانی فود یکی از شرکت های پیشرو در جهت ارائه محصولات غذایی ارگانیک برای داشتن تغذیه ای...
خواص کینوا
● خواص کینوا برای سلامتی
خواص دانه کینوا خواص کینوا به قدریست که با قرار دادن آن در سبد غذایی خود، بسیاری از ضعف ها و حتی بیماری های بدن...
خواص کینوا برای میگرن
● کینوا بخورید تا از شر میگرن خلاص بشوید
خواص دانه کینوا برای بهبود و درمان میلگرن میگرن و سردردهای شدید در ایالات متحده یک بیماری ناتوان کننده – و رایج است. با این ۶...