🧅 دانه چیا برای تیروئید + دانه چیا برای کم کاری تیروئید

دانه چیا برای تیروئید

دانه چیا برای تیروئید همانطور که می‌دانید برای درمان تیروئید و کنترل آن باید رژیم خاصی را داشته باشید تا بتوانید آن را بهبود ببخشید. به همین دلیل در رژیم غذایی این افراد باید مواد غذایی وجود داشته باشد که کالری بسیار کمی دارند و علاوه بر آن باید خیلی سریع در فرد احساس سیری ایجاد کند.

***** خرید دانه چیا *****

دانه چیا برای چی خوبه

دانه چیا یکی از مواد مغذی و مهم غذایی است که خواص بسیار متعدد و ویژه ای دارد که پرداختن به همه آنها در یک مقاله نمی گنجد. در بخش مقالات سایت هانی فود تقریبا به همه این خواص پرداخته ایم که پیشنهاد میکنیم اگر به دنبال این موضوع هستید که دانه چیا برای چی خوبه می توانید برای مشاهده و مطالعه به قسمت مقالات سایت مراجعه نمایید.

یکی از این مواد غذایی مهم دانه چیا می‌باشد که این خواص را در کنار هم دارد و باعث کاهش وزن شما می‌شود. علاوه بر این یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این دانه داشتن اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشد که می‌تواند عملکرد اندام شما را بهبود ببخشید.

جدول مزایای دانه چیا برای تیروئید

خاصیت توضیح
افزایش جذب ید دانه چیا حاوی فیبر است که می تواند به افزایش جذب ید کمک کند. ید برای عملکرد صحیح تیروئید ضروری است.
کاهش التهاب دانه چیا دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند. التهاب می تواند بر عملکرد تیروئید تأثیر منفی بگذارد.
تقویت سیستم ایمنی بدن دانه چیا حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند. سیستم ایمنی بدن سالم برای مبارزه با عفونت هایی که می توانند بر عملکرد تیروئید تأثیر منفی بگذارند، ضروری است.

جدول عوارض جانبی دانه چیا برای تیروئید

عارضه جانبی توضیح
تداخل با داروهای تیروئید دانه چیا می تواند با برخی داروهای تیروئید تداخل داشته باشد. اگر از داروهای تیروئید استفاده می کنید، قبل از مصرف دانه چیا با پزشک خود مشورت کنید.
کاهش جذب داروهای تیروئید دانه چیا می تواند جذب داروهای تیروئید را کاهش دهد. اگر از داروهای تیروئید استفاده می کنید، دانه چیا را حداقل 4 ساعت قبل یا بعد از مصرف داروهای خود مصرف کنید.

جدول دوز توصیه شده دانه چیا برای تیروئید

گروه سنی دوز روزانه
بزرگسالان 1-2 قاشق غذاخوری
کودکان 1 قاشق غذاخوری

خرید دانه چیا

<< خواص دانه چیا >>

دانه چیا برای تیروئید کم کار

غده تیروئید یک غده کوچک در گردن است که هورمون‌های تیروئید را تولید می‌کند. هورمون‌های تیروئید برای رشد و نمو، متابولیسم و عملکردهای دیگر بدن ضروری هستند.

دانه چیا یک ماده غذایی مغذی است که سرشار از مواد مغذی است که می‌توانند برای تیروئید مفید باشند. این مواد مغذی عبارتند از:

 • ید: ید یک ماده معدنی ضروری برای تولید هورمون‌های تیروئید است. دانه چیا حاوی مقادیر بالایی ید است.
 • زینک: زینک یک ماده معدنی ضروری دیگر برای عملکرد تیروئید است. دانه چیا حاوی مقادیر بالایی زینک است.
 • سلنیوم: سلنیوم یک ماده معدنی ضروری دیگر برای عملکرد تیروئید است. دانه چیا حاوی مقادیر بالایی سلنیوم است.
 • آنتی‌اکسیدان‌ها: دانه چیا حاوی مقادیر بالایی آنتی‌اکسیدان است که می‌توانند به محافظت از غده تیروئید در برابر آسیب کمک کنند.

فواید دانه چیا برای تیروئید

دانه چیا می‌تواند به بهبود عملکرد تیروئید کمک کند. برخی از فواید دانه چیا برای تیروئید عبارتند از:

 • تقویت تولید هورمون‌های تیروئید: دانه چیا حاوی مقادیر بالایی ید و سایر مواد مغذی ضروری برای تولید هورمون‌های تیروئید است. این مواد مغذی می‌توانند به تقویت تولید هورمون‌های تیروئید کمک کنند.
 • کاهش التهاب در غده تیروئید: آنتی‌اکسیدان‌های موجود در دانه چیا می‌توانند به کاهش التهاب در غده تیروئید کمک کنند. التهاب می‌تواند به عملکرد تیروئید آسیب برساند.
 • محافظت در برابر اختلالات تیروئید: آنتی‌اکسیدان‌های موجود در دانه چیا می‌توانند به محافظت از غده تیروئید در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد کمک کنند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند به اختلالات تیروئید مانند کم‌کاری تیروئید و پرکاری تیروئید کمک کنند.

مصرف دانه چیا برای تیروئید

دانه چیا را می‌توان به روش‌های مختلفی به رژیم غذایی افراد مبتلا به اختلالات تیروئید اضافه کرد. برخی از روش‌های مصرف دانه چیا برای تیروئید عبارتند از:

 • اضافه کردن دانه چیا به ماست، غلات صبحانه یا اسموتی‌ها
 • افزودن دانه چیا به سالاد یا سالاد میوه
 • افزودن دانه چیا به خمیر پخت کیک یا شیرینی
 • استفاده از دانه چیا به عنوان یک افزودنی در سوپ یا خورش

خرید دانه چیا

نکات مهم در مصرف دانه چیا برای تیروئید

 • اگر به بیماری تیروئید مبتلا هستید، قبل از مصرف دانه چیا با پزشک خود مشورت کنید.
 • دانه چیا را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید و در صورت بروز هرگونه واکنش منفی، مصرف آن را متوقف کنید.

دانه چیا یک ماده غذایی سالم و مغذی است که می‌تواند برای افراد مبتلا به اختلالات تیروئید مفید باشد. با این حال، مصرف دانه چیا باید با احتیاط انجام شود و قبل از مصرف آن با پزشک مشورت شود.

با توجه به اینکه این مقاله حاوی نکات کاربردی و مفیدی برای سلامتی است در صورت تمایل و نیاز به افزایش اطلاعات و آگاهی، تا پایان با ما همراه باشید.

 

خاصیت اعجاب برانگیز دانه چیا – ویدئو

 

مقاله ای با عنوان معجزه لاغری با مصرف دانه چیا در این سایت منتشر شده که پیشنهاد میشود در صورت تمایل این مطلب مفید را هم مطالعه نمایید.

بهترین زمان مصرف دانه چیا برای لاغری

بهترین زمان مصرف دانه چیا برای لاغری، قبل از وعده های غذایی است. این کار باعث می شود که احساس سیری بیشتری داشته باشید و در نتیجه کالری کمتری مصرف کنید.

مطالعات نشان داده اند که مصرف دانه چیا قبل از وعده های غذایی می تواند به کاهش اشتها و مصرف کالری کمک کند.

آیا دانه چیا برای تیروئید کم کار خوب است

سوالی که آیا دانه چیا برای تیروئید خوبه بارها توسط افرادی که به نوعی با این مشکل مواجه هستند پرسیده میشود. طبق بررسی بعمل آمده و تجربیات موجود استفاده دانه چیا با کم کاری تیروئید رابطه درمانی دارند و پاسخ به سوال مذکور مثبت است.

برخی از انواع دانه ها مانند دانه چیا، منبع خوبی از فیبر برای مبتلایان به کم کاری تیروئید است. این دانه های اسیدهای چرب امگا 3 به نام ALA دارند که نقش حیاتی در تعادل هورمونی و عملکرد سالم تیروئید دارد. علاوه بر این، مصرف کافی این چربی ها به بهبود عملکرد مغز، بهبود خلق و خو و حفظ قند خون در محدوده سالم کمک می کند.

دانه چیا برای تیروئید

بررسی غده تیروئید و درمان با دانه چیا (دانه چیا برای تیروئید)

تیروئید یکی از غده‌های مهم در بدن است که در قسمت جلوی گردن به شکل پروانه‌ای وجود دارد. مکان کامل آن بالای استخوان ترقوه و پایین حنجره می‌باشد که می‌تواند دو هورمون اصلی بدن را ترشح کند. این دو هورمون اصلی T3 و T4 می‌باشد. وظیفه اصلی این هورمون‌ها در بدن تنظیم انرژی بدن می‌باشد.

به یاد داشته باشید که عملکرد تیروئید توسط غده هیپوفیز مغز تنظیم و اداره می‌شود. بیمارهای رایج تیروئید که کم کاری یا پرکاری تیروئید می‌باشد بر اثر اختلال غده تیروئید می‌باشد.

پیشنهاد دیگر برای مطالعه مقاله ای با عنوان تفاوت دانه چیا و تخم شربتی

طریقه مصرف دانه چیا و تیروئید کم کار

درباره دانه چیا برای تیروئید کم کار باید گفت این دانه‌ها به خودی خود طعم خاصی ندارند، بنابراین می‌توان آن‌ها را تقریبا به هر چیزی افزود. در ضمن نیازی نیست آن‌ها را همچون بذر کتان آسیاب نمائید، که همین امر آماده‌سازی و استفاده از آن را تسهیل می‌کند.

دانه‌های خشک

یکی از ساده‌ترین روش‌ها، مصرف دانه‌های چیا به شکل خشک است. این دانه‌های ترد، سفت نیستند و به‌راحتی می‌توان همراه داشت و با انواع غذا و سالاد میل کرد.

پودر چیا

در مطلب دانه چیا برای تیروئید به این نکته توجه شود افرادی که تمایل به مصرف دانه‌های کامل چیا ندارند، بهتر است پودر آن را مصرف کنند.

پودر قابلیت بیشتری برای افزودن به انواع خوراکی‌ها دارد و می‌تواند جایگزین آرد و ادویه در تهیه سوپ، سس، پودر و نوشیدنی‌ها شود. پودر چیا انتخاب خوبی برای افزودن به غذاهای کودکان نیز خواهد بود.

خرید دانه چیا  100% ارگانیک با بهترین کیفیت

دانه‌های خیس‌شده

در ادامه دانه چیا برای تیروئید: پرکاربردترین روش برای مصرف خام دانه‌های چیا این است که دانه‌ها را در نوشیدنی‌های مختلف خیس کرد. دانه‌ها پس از ۳۰ دقیقه تا یک ساعت متورم شده و حالت لعاب‌دار پیدا می‌کند. برای افزایش خواص حتما لازم نیست دانه‌ها را آسیاب کنید زیرا پوسته بیرونی دانه‌ها بسیار متخلل است که هضم آنها توسط بزاق و شیره گوارشی و در نتیجه جذب را تسهیل می‌کند.

جوانه چیا

دانه‌های چیا را می‌توان همانند انواع دانه‌ها خیس و از جوانه آنها استفاده کرد. البته همانند خاکشیر، بذر کتان و… نباید دانه‌های چیا را برای این منظور در ظرف آب خیس کرد؛ بلکه پارچه‌ای روی بشقاب نسبتا گودی بکشید و دانه‌ها را روی آن بریزید. با اسپری یک تا دو بار در روز دانه‌ها را مرطوب کنید. دانه‌ها پس از دو تا سه روز جوانه می‌زنند و پس از یک هفته که حدود ۳ سانتی‌متر رشد کرد می‌توان میل کرد. جوانه چیا همراه با سالاد و غذاهای گوشتی طعم خوبی خواهد داشت.

میزان مناسب مصرف دانه چیا

به‌طور کلی، برای بهره‌مندی از خواص چیا توصیه می‌شود روزانه ۲۵ تا ۴۰ گرم دانه در رژیم غذایی گنجانده ‌شود. البته مصرف چیا در بعضی افراد زمینه‌ساز بیماری‌های گوارشی مانند دردهای شکم می‌شود که معمولا به‌ خاطر عدم‌سازگاری سیستم گوارش برای دریافت فیبر به‌ این شکل است. در این موارد توصیه می‌شود مقدار مصرف چیا به‌تدریج اضافه شود و کسانی که نسبت به دیگر دانه‌ها مانند کنجد حساسیت دارند نیز بهتر است در خوردن این دانه احتیاط کنند.

خواص دیگر دانه چیا برای تیروئید و سایر مزایای آن

دانه چیا برای تیروئید سلامت اعصاب یکی از فواید دانه چیا است که به دلیل وجود منیزیم و مس برای بدن تامین می‌شود.

این گیاه می تواند در تقویت سیستم ایمنی نیز موثر باشد. همچنین دانه های چیا به دلیل وجود امگا۳ که بیشتر به صورت آلفا لینولنیک اسید هستند؛ برای سلامت قلب اهمیت بسیاری دارند.

این دانه‌های مغذی برای جلوگیری از سکته قلبی، بیماری سرخرگ کرونری و سندروم سوخت‌وسازی موثر هستند. البته خاصیت اسیدهای چرب آلفا لینولنیک اسید، به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

از دیگر فواید دانه چیا، وجود مواد معدنی همچون کلسیم، فسفر، منگنز، روی و مس است؛ به همین دلیل می‌تواند برای تقویت استخوان‌ها و دندان‌ها موثر باشد و همچنین بر روی سوخت‌وساز بدن تاثیر بگذارد.

این گیاه در پیشگیری از سرطان نیز موثر است. علاوه بر آن یکی از فواید دانه چیا برای کودکان و بزرگسالان تاثیر این دانه‌های مغذی در تولید و ترشح هورمون‌هایی همچون سروتونین و ملاتونین است. این هورمون‌ها ، به درمان و رفع بی‌خوابی کمک می‌کنند.

دانه‌های چیا قادرند برخی مشکلات خاص خون را بهبود بخشند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهند.

دانه چیا برای چه کسانی مضر است

دانه چیا برای اکثر افراد بی خطر است، اما برای برخی افراد ممکن است مضر باشد.

افراد زیر باید از مصرف دانه چیا خودداری کنند یا احتیاط کنند:

 • افراد مبتلا به بیماری های کلیوی: دانه چیا حاوی اگزالات است که می تواند سنگ کلیه را تحریک کند.
 • افراد مبتلا به اختلالات خونریزی: دانه چیا حاوی ترکیباتی است که می تواند لخته شدن خون را کند کند.
 • افراد مبتلا به اختلالات گوارشی: دانه چیا می تواند باعث یبوست یا سایر مشکلات گوارشی شود.
 • افراد مبتلا به آلرژی: دانه چیا ممکن است حاوی آلرژن هایی باشد که برای برخی افراد مضر است.

دانه چیا برای چه کسانی مضر است

مصرف بیش از حد دانه چیا نیز می تواند مضر باشد. دانه چیا حاوی فیبر زیادی است که می تواند باعث نفخ، گاز، و اسهال شود. مصرف بیش از حد دانه چیا همچنین می تواند باعث هیدراته شدن بیش از حد شود، که می تواند منجر به ناراحتی معده، سردرد، و خستگی شود.

در اینجا برخی از عوارض جانبی احتمالی مصرف دانه چیا آورده شده است:

 • یبوست
 • اسهال
 • نفخ
 • گاز
 • سوزش سر دل
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • آلرژی
 • سنگ کلیه
 • مشکلات خونریزی

اگر در مورد مصرف دانه چیا نگرانی دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

علائم کم کاری تیروئید

علائم مهم کم کاری تیروئید به این صورت است:

 • احساس ضعف و خستگی زیاد در بدن
 • افزایش بی دلیل وزن
 • رشد موهای درشت و خشک در نواحی مختلف بدن
 • خشن و زبر شدن پوست بدن
 • گرفتگی بی دلیل و ناگهانی عضلات
 • افسردگی
 • یبوست
 • کاهش حافظه
 • کاهش میل جنسی
 • نامظم شدن چرخه قاعدگی

نشانه پرکاری تیروئید

علائم پرکاری تیروئید به این صورت است:

 • افزایش اشتهای زیاد
 • عرق بیش از حد و بی دلیل
 • برآمده شدن غده تیروئید
 • لاغری شدید و بی دلیل
 • ضعف و خستگی زیاد
 • ریزش مو
 • اختلال روانی
 • فشار خون بالا

دانه چیا برای تیروئید مضر است

سوالی که باید به آن پاسخ داد این است که آیا دانه چیا برای تیروئید ضرر دارد؟ (و یا آیا دانه چیا برای کم کاری تیروئید ضرر دارد؟): مواد معدنی دانه چیا نقش حیاتی در عملکرد تیروئید دارند. اسیدهای چرب امگا 3 دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو مفید باشد. مصرف کافی دانه چیا به دلیل داشتن فیبر می‌تواند به جلوگیری از یبوست افراد مبتلا به تیروئید کم کار کمک کند.

دانه چیا برای کم کاری تیروئید خوبه

مواد معدنی دانه چیا نقش حیاتی در عملکرد تیروئید دارند. اسیدهای چرب امگا 3 دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو مفید باشد. مصرف کافی دانه چیا به دلیل داشتن فیبر می‌تواند به جلوگیری از یبوست افراد مبتلا به تیروئید کم کار کمک کند.

بررسی خواص چیا برای درمان تیروئید

در مقاله دانه چیا برای تیروئید بیان میدارد که دانه چیا به دلیل داشتن خواص بسیار زیاد و مهم می‌تواند تیروئید را درمان و تا حدی کنترل کند. دانه چیا به دلیل داشتن مواد مهم مثل زینک به راحتی می‌تواند عملکرد غده تیروئید را کنترل نماید. وجود زینک در این دانه به راحتی می‌تواند باعث فعال سازی هورمون‌های مهم تیروئید می‌شود. بعد از تأثیر بر روی غده تیروئید بر عملکرد هورمون‌ها تاثیر می‌گذارد. بعد از تأثیر این هورمون‌ها انتشار هورمون‌های تیروئید به راحتی امکان‌پذیر است.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این دانه نداشتن گلوتن می‌باشد. گلوتن به زبان ساده تر نوعی پروتئین است که می‌توان آن را در گندم، جو و چاودار مشاهده کرد. افزادی که بیماری سلیاک دارند و نباید از گلوتن استفاده کنند می‌توانند از این ماده استفاده نمایند.

همچنین افزادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند و می‌تواند بعد از مدتی در معرض بیماری سلیک قرار بگیرند باید از دانه چیا استفاده کنند. در ویژگی‌های گلوتن به این نکته توجه شده است که می‌تواند باعث تحریک روده شود و در کنار آن می‌تواند در جذب داروهای مهم برای کنترل تیروئید اختلال ایجاد کند.

خواص آنتی اکسیدان چیا

دانه چیا برای تیروئید اثرات درمانی دارد به دلیل دارا بودن خواص انتی اکسیدانی این ماده بسیار مفید می‌باشد. این آنتی اکسیدان‌ها به راحتی می‌توانند از اکسید شدن چربی‌های موجود در دانه به راحتی جلوگیری نمایند.

جذب آنتی اکسیدان در بدن بسیار مهم است زیرا می‌تواند تأثیر فاکتورهای مضر خارجی و عوامل طبیعی را به تعویض بیندازد. فاکتورهای خارجی و طبیعی عبارت است از سیگار کشیدن، در معرض آلودگی قرار گرفتن، افزایش سن، نور خورشید و اشعه‌های آن و همچنین مصرف غذاهای ناسالم. که این فاکتورهای خارجی به راحتی می‌تواند باعث پیری زودرس و خطر ابتدا به سرطان را افزایش دهد. دانه چیا برای تیروئید با داشتن خواص آنتی اکسیدان به راحتی می‌تواند بدن شما در مقابل با این موارد ایمن نماید.

مطالب مرتبط:

خواص کینوا برای نوزادان و کودکان

2 نظر در “🧅 دانه چیا برای تیروئید + دانه چیا برای کم کاری تیروئید

 1. غفوری گفت:

  سلام از چیا شنیده بودم خوبه اما روش شستن چیا و زمان مصرف دانه چیا رو نمی‌دونستم که تو این سایت پاسخ های کاملی دریافت کردم. ممنون و خسته نباشید

  1. مدیر فروشگاه گفت:

   سلام دوست عزیز.خوشحالم که براتون سودمند بوده

نظرات بسته شده اند.

عضویت در خبرنامه
سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من