1222223
سبد خرید
درمان بیماری ام اس با کینوا

درمان بیماری ام اس با کینوا

طبق نظریه کارشناسان تغذیه درمان بیماری ام اس با کینوا مورد بررسی قرار گرفته و نتایج مفید آن در اختیار کاربران قرارداده شده است. ام اس بسیار پیچیده است و نحوه پیشرفت بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث بیماری ام اس می‌شود و چگونه آن را درمان می‌کند، اما آنها می‌دانند که عوامل ایمنی، محیطی و ژنتیکی در این امر دخیل هستند. اگر چه رژیم غذایی نمی‌تواند ام اس را درمان کند، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است به افراد مبتلا به ام اس کمک کند تا علائم خود را بهتر مدیریت کنند. این به نوبه خود ممکن است کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد.

تاثیری رژیم غذایی بر ام اس

در حال حاضر هیچ دستورالعمل رسمی رژیم غذایی برای افراد مبتلا به ام اس وجود ندارد. هیچ دو نفر مبتلا به ام اس آن را یکسان تجربه نمی‌کنند.

با این حال، دانشمندان بر این باورند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود و همچنین تغذیه نیز می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد. این واقعیت که ام اس در کشورهای غربی بیشتر از کشورهای در حال توسعه شایع است، یکی از سرنخ‌هایی است که رژیم غذایی ممکن است نقش کلیدی داشته باشد.

به همین دلیل است که دستورالعمل‌ها و توصیه‌های غذایی برای افراد مبتلا به ام اس باید به منظور کمک به مدیریت علائم برای بهبود کیفیت کلی زندگی باشد.

فواید رژیم غذایی در بیماری ام اس با کینوا

رژیم غذایی ممکن است از راه‌های مختلفی به ام اس کمک کند، از جمله:

 • جلوگیری یا کنترل پیشرفت آن
 • کمک به مدیریت علائم آن
 • کاهش شعله ور شدن

رژیم غذایی مناسب برای درمان بیماری ام اس با کینوا

در حالت ایده‌آل، یک رژیم غذایی مناسب برای ام اس باید:

 • سرشار از آنتی اکسیدان برای مبارزه با التهاب
 • سرشار از فیبر برای کمک به حرکات روده
 • کلسیم و ویتامین D کافی برای مبارزه با پوکی استخوان
 • حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی برای مبارزه با خستگی و ارتقای سلامتی
پیشنهاد مطالعه:  لوبیا سیاه برای درمان کم خونی

همچنین باید غذاهایی را که با التهاب مزمن و سایر پیامدهای بد سلامتی مرتبط هستند، یا غذاهایی که به سادگی فعالیت‌های روزانه را برای افراد مبتلا به ام اس دشوارتر می‌کنند، محدود کند.

برخی شواهد نشان می‌دهد که سایر الگوهای غذایی، از جمله رژیم‌های کتوژنیک، ممکن است به بهبود علائم در افراد مبتلا به ام اس کمک کند. با این حال، این تحقیقات ادامه دارد و دانشمندان باید نقش رژیم غذایی در ام اس را بیشتر بررسی کنند.

راه‌های درمان بیماری MS

مطالعه‌ای بر روی 60 فرد مبتلا به ام اس نشان داد که رژیم‌های تقلید سریع، یا یک الگوی غذایی که شامل چرخه‌های دوره‌ای دریافت کالری کم و رژیم‌های کتوژنیک است، پتانسیل درمان مولتیپل اسکلروزیس عودکننده-فرودکننده (RRMS) را دارد. با این حال، محققان پیشنهاد کردند که مطالعات با کیفیت بیشتری در مورد اثرات رژیم‌های غذایی با تقلید سریع در انسان مورد نیاز است.

مطالعه دیگری که به افراد مبتلا به ام اس یک رژیم کتوژنیک داده بود که مصرف کربوهیدرات را به کمتر از 20 گرم در روز به مدت 6 ماه محدود می‌کرد، نشان داد که این رژیم به بهبود خستگی و افسردگی، کاهش چربی و کاهش نشانگرهای التهابی کمک می‌کند.

یک مطالعه جداگانه نشان داد که مواد مغذی خاصی از جمله روغن ماهی، ویتامین‌های B، N-استیل سیستئین و CoQ10 ممکن است برای افراد مبتلا به ام اس خفیف تا متوسط مفید باشد و به طور بالقوه منجر به عملکرد عمومی بهتر و همچنین بهبود کیفیت زندگی و توانایی حرکت در اطراف شود.

مواد مغذی مرتبط با این تغییرات مثبت شامل افزایش مصرف چربی، کلسترول، فولات، آهن و منیزیم بود. از طرف دیگر، کاهش مصرف کربوهیدرات مفید به نظر می‌رسد.

کارآزمایی‌های بالینی برای بررسی اثرات رژیم‌های کتوژنیک و روزه‌داری متناوب بر ام‌اس در حال حاضر در حال انجام است. شواهد فعلی نشان می‌دهد که رژیم غذایی پارینه سنگی اصلاح شده و مصرف مکمل‌ها ممکن است به بهبود خستگی درک شده در بیماران ام اس کمک کند.

کمبود مواد غذایی در بیماری MS

همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه احتمال کمبود برخی مواد مغذی از جمله ویتامین‌های A، B12 و D3 در افراد مبتلا به ام اس بیشتر است. شواهد اولیه نشان می‌دهد که مصرف برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان‌ها، ترکیبات گیاهی و ملاتونین ممکن است به بهبود برخی علائم کمک کند.

پیشنهاد مطالعه:  خواص کینوا برای نوزادان و کودکان

دانشمندان باید قبل از ارائه توصیه‌های رسمی در مورد بسیاری از الگوهای غذایی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، تحقیقات بیشتری انجام دهند. با این حال، تحقیقات اولیه امیدوارکننده است.

مواد غذایی برای خوردن

براساس تحقیقات فعلی و در حال انجام، یک رژیم غذایی مناسب برای ام اس باید به افراد مبتلا به ام اس کمک کند تا علائم خود را مدیریت کنند.

به طور خاص، باید به مدیریت پیشرفت بیماری کمک کند و با هدف به حداقل رساندن اثراتی که علائم رایج ام اس بر کیفیت کلی زندگی دارد، باشد.

در اینجا لیستی از غذاهایی که باید در رژیم غذایی پسند ام اس گنجانده شود آورده شده است:

 • میوه‌ها و سبزیجات: همه میوه‌ها و سبزیجات تازه
 • غلات: همه غلات، مانند جو، برنج و کینوا
 • آجیل و دانه‌ها: تمام مغزها و دانه ها
 • ماهی: همه ماهی‌ها، به خصوص ماهی تازه و ماهی‌های چرب چرب، مانند ماهی آزاد و ماهی خال مخالی، زیرا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D هستند.
 • گوشت: تمام گوشت‌های تازه، مانند گوشت گاو، مرغ، بره و غیره، به ویژه جگر گاو که به ویژه سرشار از ویتامین D و بیوتین است. (کینوا قرمز)
 • تخم مرغ: منبع خوبی از بیوتین، ویتامین D و سایر مواد مغذی مهم است
 • محصولات لبنی: مانند شیر، پنیر، ماست و کره
 • چربی‌ها: چربی‌های سالم مانند روغن زیتون، بذر کتان، نارگیل و آووکادو
 • غذاهای غنی از پروبیوتیک: مانند ماست، کفیر، کلم ترش و کیمچی
 • نوشیدنی‌ها: آب، دمنوش‌های گیاهی
 • گیاهان و ادویه جات: همه گیاهان و ادویه جات تازه

به طور خلاصه، دستورالعمل‌های یک رژیم غذایی مناسب برای ام اس شبیه به یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و متعادل است. با این حال، بر مصرف بیشتر غذاها و غلات گیاهی تأکید دارد.

دلیل آن این است که غذاهای گیاهی و غلات دارای فیبر، ویتامین، مواد معدنی و مایعات بیشتری هستند که می‌تواند به علائم ام اس مانند یبوست، خستگی و اختلال عملکرد مثانه کمک کند.

آنها همچنین دارای ترکیبات گیاهی هستند که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند، که مولکول هایی هستند که به دفاع از سلول‌های شما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد و التهاب کمک می‌کنند. این ترکیبات ممکن است به مبارزه با التهاب و به طور بالقوه کند کردن پیشرفت ام اس کمک کنند.

پیشنهاد مطالعه:  خواص کینوا در درمان بیماری ایدز

غذاهای گیاهی برای درمان بیماری ام اس با کینوا

به نظر می‌رسد ماهی، به ویژه ماهی‌های چرب، مانند سالمون و ماهی خال مخالی، برای ام اس مفید هستند، احتمالاً به این دلیل که اسیدهای چرب امگا 3 ضد التهابی بالایی دارند. آنها همچنین سرشار از ویتامین D هستند که می‌تواند در ترکیب با کلسیم به قوی نگه داشتن استخوان‌های شما کمک کند.

تحقیقات کنونی در مورد اثرات مصرف گوشت قرمز و چربی اشباع شده بر علائم ام اس نتایج متفاوتی را نشان می‌دهد. با این حال، خوردن گوشت قرمز در حد اعتدال، در حالی که تمرکز بر میوه‌ها، سبزیجات و غلات بیشتر است، احتمالاً برای افراد مبتلا به ام اس مفید است.

محصولات لبنی برای درمان

محصولات لبنی نیز نتایج متفاوتی را نشان می‌دهند. در برخی از مطالعات، محصولات لبنی با فعالیت بیماری مرتبط است. با این حال، آنها منبع خوبی از کلسیم، ویتامین D، ویتامین A و پتاسیم هستند، بنابراین می‌توانید آن‌ها را در یک رژیم غذایی مناسب برای ام‌اس در حد اعتدال قرار دهید. اگر فکر می‌کنید محصولات لبنی علائم ام اس را بدتر می‌کنند با پزشک خود صحبت کنید.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به ام اس ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری سلیاک، یک بیماری خود ایمنی که در حضور گلوتن باعث آسیب به روده کوچک می‌شود، باشند. گلوتن گروهی از پروتئین‌های موجود در گندم، جو و چاودار است.

اگر مبتلا به ام اس هستید و هنگام خوردن محصولات حاوی گلوتن مانند نان، ماکارونی، کراکر و محصولات پخته شده احساس ناراحتی شدید می‌کنید، مهم است که تیم مراقبت‌های بهداشتی خود را مطلع کنید تا ببینند آیا به بیماری سلیاک مبتلا هستید یا خیر. سایر علائم بیماری سلیاک شامل نفخ، اسهال، خستگی، درد شکم، سردردهای مزمن و کم خونی است.

افراد مبتلا به ام اس که به بیماری سلیاک مبتلا نیستند ممکن است همچنان از غلات سالم در رژیم غذایی خود بهره‌مند شوند.

مطالب مرتبط:

فرنی کلاسیک با جو دوسر

1222223

هانی فود

مدیر و نویسنده

امروزه که سلامت هر نوع ماده خوراکی شرکتی، متأسفانه با دنیایی از شک و تردید روبه رو است. عموم جامعه ترجیح می دهند از مواد غذایی استفاده کنند که از سالم بودن آن اطمینان داشته باشند. استفاده از مواد صنعتی و مصنوعی جهت سود بیشتر توسط بسیاری از شرکت های تولید مواد غذایی، افکار عمومی را نسبت به مواد غذایی منفی نموده است. یکی از راه های برون رفت از این تردید تهیه مواد غذایی سالم و ارگانیک است. شرکت هانی فود با هدف گسترش فرهنگ تغذیه سالم بنیان نهاده شده است.

فهرست مطالب

شبکه های اجتماعی :

تمامی هزینه های ارسال رایگان شد ((بمناسبت جشنواره بهاره فروش محصولات - تا 15 اردیبهشت 1403))